This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Definicja

W ofercie znajdują się instrumenty, których nazwa zaczyna się od litery „F***” jak „futures” np. FOIL, FCOPPER czy indeksowe jak np. FUS500, FDE30, FCH20. Ich wycena jest oparta o ceny kontraktów terminowych, które co pewien czas ulegają wygaśnięciu. Powoduje to konieczność oparcia wyceny instrumentu o kontrakt nowszej serii. Ponieważ istnieje różnica cen (baza) między dotychczasowym kontraktem a kontraktem nowszej serii, jest ona jednorazowo korygowana punktami swap tak, że rolowanie nie ma wpływu na wycenę zajmowanej pozycji.

Warto podkreślić, że rolowanie to jedynie zabieg techniczny i bezkosztowy, pozwalający na utrzymywanie pozycji na instrumencie bez konieczności jego zamykania i otwierania ponownie pozycji na nowszej serii kontraktu.

Jaki jest wpływ rolowania na pozycje inwestora?

Rolowanie nie ma żadnego wpływu na wynik na rachunku inwestora. Należy jednak pamiętać o wcześniejszym zmodyfikowaniu parametrów SL i TP przynajmniej o wielkość spodziewanej bazy, aby w wyniku rolowania zlecenie nie zostało zamknięte na otwarciu rynku.

Przykład:

Zgodnie z tabelą rolowań 9 grudnia 2009 ma nastąpić rolowanie instrumentu FUS30.

Na koniec sesji 9 grudnia cena rozliczeniowa kontraktu będącego dotychczasowym instrumentem bazowym dla FUS30 wynosi 10332, zaś cena rozliczeniowa nowego kontraktu 10271. Różnica między nimi (baza) wynosi -61 punktów. Oznacza to, że otwarcie FUS30 po rolowaniu, wyłączając wpływ na cenę innych czynników, będzie niższe o 61 punktów.

Aby zniwelować tą różnicę cen powstałą na skutek zamiany kontraktów, pozycje długie są uznawane, zaś krótkie obciążane kwotą równą powyższej różnicy. Komunikat o rolowaniu podaje wartość punktów swap w pipsach. Swap jest natomiast naliczany w PLN zgodnie z kursem walut z godziny 00:00. Przykład zawiera poniższa tabela:

FUS30 Wartość swap
dla 0.1 lota
Wartość swap
dla 1 lota

Pozycje długie
+61 punktów 174.90 PLN 1749 PLN

Pozycje krótkie
-61 punktów -174.90 PLN -1749 PLN
JSN Corsa template designed by JoomlaShine.com